fbpx

4-го вересня Харківська філармонія розпочинає 92-ий сезон, запрошуємо!

0

Новий сезон відкриють твори Петра Чайковського, адже концерт, що відбудеться 4-го вересня, присвячений 180-річчю від дня народження цього великого композитора.

Перший фортепіанний концерт виконають симфонічний оркестр Харківської філармонії під управлінням Юрія Янка та юний обдарований піаніст Богдан Терлецький — переможець більше, ніж двадцяти всеукраїнських та міжнародних фортепіанних конкурсів. У 2018 році він отримав І премію на XIII міжнародному конкурсі юних піаністів Володимира Крайнєва (Харків), І премію, Золоту медаль і п’ять спеціальних призів на XII міжнародному конкурсі пам’яті Володимира Горовиця (Київ), а також Гран-прі на конкурсі Piano Talents у Мілані.

Концерт для фортепіано з оркестром №1 сі-бемоль мінор, тв. 23 Чайковський написав у 1874 році в рекордно короткий строк, від задуму до оркестровки партитури пройшло всього 2 місяці. Тоді в своїх листах до братів Петро Ілліч писав, що повністю занурився у створення фортепіанного концерту. Композитор дуже хотів, щоб Рубінштейн виконав його новий твір, адже при написанні автор орієнтувався саме на віртуозність цього піаніста. Але всупереч сподіванням Чайковського, Рубінштейн не став першим виконавцем присвяченого йому концерту. Спочатку музикант навіть критично відгукнувся про твір свого друга-композитора. Але змінювати щось автор наміру не мав. За порадою консерваторського колеги Карла Кліндворта Чайковський надіслав партитуру німецькому піаністові Гансу фон Бюлову. Той був гордий, що отримав такий подарунок, та розпочав відповідально готуватися до дебюту.

Світова прем’єра відбулася в Бостоні 25 жовтня 1875 року. Солював фон Бюлов, оркестром управляв Бенджамін Ланг. Публіка була в захваті від нового твору Чайковського.

Пізніше з Першим фортепіанним концертом вже перед московською аудиторією виступив учень Чайковського, піаніст-початківець Сергій Танєєв, диригував Микола Рубінштейн. Композитор залишився дуже задоволеним цим виконанням. Та й сам Рубінштейн переконався, що помилявся щодо твору, та через декілька днів після московської прем’єри включив Перший фортепіанний концерт Петра Ілліча до свого репертуару. А в 1879 році в Парижі блискуче виконання концерту Чайковського Миколою Григоровичем викликало справжній фурор.

Сьогодні Концерт для фортепіано з оркестром №1 П. І. Чайковського входить до репертуару більшості відомих піаністів світу, є обов’язковим твором для виконання на міжнародних фортепіанних конкурсах, та чи не кожному з нас знайомі його перші акорди.

Також на Відкритті 92-го сезону прозвучить симфонія “Манфред”. Детальна інформація про концерт та квитки онлайн за посиланням:
http://filarmonia.kh.ua/event/vidkrittya-kontsertnogo-sezonu/

Share.

Leave A Reply