Інформація про історію Харківської філармонії
Харківська обласна філармонія — одна з найстаріших концертних організацій України, була заснована в 1929 році. Протягом тривалого часу по вулиці Римарській, 21 розміщувався один із кращих у Харкові приватних пансіонів. У 1858 році тут було відкрито розкішний розважальний заклад на кшталт Англійського клубу, а пізніше будинок придбало Купецьке товариство, члени якого і заснували тут комерційний клуб.
Відлік започаткування музичних традицій в будинку сучасної Харківської філармонії було покладено в 1871 році, коли при Комерційному клубі створили симфонічний оркестр, а в 1890 році Купецьке товариство передало будинок оперному театру. З тієї пори туті звучить музика, концертний зал чув голоси таких видатних виконавців: Ф. Шаляпіна, Л. Собінова, Н. Забели-Врубель, М. Баттістіні, А. Нежданової.
Сцена Харківської філармонії стала початком творчого шляху для таких виконавців як І. Алчевський, М. Рейзен, І. Козловський, І. Паторжинський, М. Литвиненко-Вольгемут, а за диригентський пультом тут стояли А. Пазовський, В. Бердяєв, І. Слатин, Л. Штейнберг, А. Маргулян та інші. Цей будинок пам’ятає ключові культурні події – візит П. І. Чайковського в 1893 році, гастролі С. Рахманінова 1911-го року. Тут відбулась прем’єра опери М. Лисенка «Тарас Бульба», перша за межами Москви та Петербурга постановка балету П. І. Чайковського «Спляча красуня», а також багато інших шедеврів – концерти, симфонії та опери, написані видатними композиторами, що стали не просто класикою, а музичними віхами в історії культури.
Зал філармонії знаменитий своєю унікальною акустикою, він спроектований архітектором Міхаловським у 1885 році як повна копія знаменитого залу палацу Тюільрі у Франції. Внаслідок пожежі палац Тюільрі був знищений, а приміщення Харківської філармонії вціліло навіть за часів руйнівних бомбардувань Другої світової війни і залишився єдиним в світі взірцем унікальної акустики такого роду. Саме ця акустика приваблювала кращі імена оперної сцени. Отримати право на участь в концерті Харківської філармонії для виконавця означало дати особливе звучання голосу, оркестру та таким чином розкрити музичний твір на повну силу.
Згідно з рішенням Харківської обласної ради в 1996-ому році будинок по Римарській, 21 отримав статус «Пам’ятника аріхтектури».
З 2006-го року почалась масштабна реконструкція Харківської філармонії, унікальний зал було збережено та відреставровано, він продовжив життя в оновленому вигляді.