fbpx

Перший віолончельний концерт Дмитра Шостаковича прозвучить сьогодні під час онлайн вечора з Харківською філармонією о 19:00

0

В інтерв’ю, що було опубліковане 6 червня 1959-го року, Дмитро Шостакович сказав: «Наступною великою моєю роботою буде концерт для віолончелі з оркестром. Першу частину, Allegretto в характері жартівливого маршу, вже завершено. Концерт, судячи з усього, матиме три частини. Повідомити щось певне про його зміст мені важко. Подібні питання, незважаючи на простоту, завжди здаються дуже важкими, адже нерідко буває так, що в процесі написання твору істотно змінюються форма та виражальні засоби, та й сам жанр. Можу лише сказати, що концерт замислювався порівняно давно; початковим імпульсом до його створення стало знайомство з симфонією-концертом для віолончелі з оркестром Сергія Прокоф’єва. Твір цей дуже зацікавив мене і викликав бажання спробувати свої сили в цьому жанрі». Перший віолончельний концерт Шостаковича, як декотрі інші інструментальні концерти, написаний в формі чьотиричастинного циклу. В цьому композитор слідує структурі свого Першого скрипкового концерту, створеного десятиліттям раніше.
На відміну від Прокоф’єва, що активно співпрацював з Мстиславом Ростроповичем при написанні своєї симфонії-концерту, Шостакович завжди представляв на суд виконавця абсолютно готовий твір. Так було і з Першим, і з Другим віолончельними концертами. Ростропович, якому Перший концерт був присвячений, дізнався про факт написання цього твору з газети. Потім отримав від Шостаковича листівку з пропозицією зіграти його тільки-но завершений концерт. Мстислав Ростропович прийняв пропозицію і вперше почув нову музику в квартирі сестри Шостаковича Марії Дмитрівни, тоді композитор грав на фортепіано. Ростропович вивчив концерт напам’ять за чотири дні і разом з піаністом Олександром Дедюхіним грав Шостаковичу на дачі композитора в Комарово під Ленінградом. Прем’єра Першого віолончельного концерту відбулась у Великому залі Ленінградської філармонії 21 вересня 1959 року (соліст Мстислав Ростропович, симфонічний оркестр Ленінградської філармонії під управлінням Євгена Мравінського).
Запрошуємо до спільного перегляду відеозапису Концерту для віолончелі з оркестром №1 Дмитра Шостаковича сьогодні о 19:00. Солістка – Young Eun Kim, симфонічний оркестр Харківської філармонії під управлінням Юрія Янка.

Share.

Leave A Reply