У суботу, 22 вересня, о 18.30 в Харківській філармонії відбудеться незвичайне дійство. Вперше на сцені буде об’єднано музику, кіно та театр. На глядачів чекає прем’єра фільму студії «Док.Кіно.Трансформація» за однойменним романом А.Камю «Сторонній», гра акторів «Театру на Жуках» та виступ симфонічного оркестру Харківської філармонії. Це нова версія телевізійного проекту «Метанойя», головною діючою особою якого є відомий філолог і священик о.Віктор Маринчак. Що чекати глядачам від цього заходу? На питання відповідає автор і продюсер проекту «Метанойя», журналіст Володимир Чистилін.
Проект «Метанойя» знято в оригінальному жанрі – це бесіди-інтерв’ю, синтез літератури та ігрового кіно. Цього разу в прем’єрі фільму “Сторонній” за однойменною повістю А.Камю в Харківській філармонії задіяний ще й “Театр на Жуках”. Розкажіть як прийшла думка долучити театр, і яка його роль в прем’єрі?
– На відміну від десяти програм циклу «Метанойя» на цей раз студія «Док.Кіно.Трансформація» вирішила повністю екранізувати обраний літературний твір. Свого часу художню кіноверсію повісті А.Камю «Сторонній» зробив режисер Лукіно Вісконті, а роль головного героя зіграв неперевершений Марчелло Мастроянні. Тому перед творчою групою проекту стояло непросте завдання знайти виразних виконавців і продемонструвати самобутній варіант переосмислення сюжету. Треба було зіграти характерні ролі й для цього режисер нашого фільму Дмитро Коновалов запропонував звернутися в один із найкращих харківських театрів. Ми давно добре знайомі, тому актори «Театру на Жуках» залюбки прийняли пропозицію і чудово впорались з поставленим завданням. Незважаючи на те, що існує певна відмінність між грою акторів театру та кіно, як на мене, вийшла якісна та плідна робота. Саме завдяки професійному виконанню своїх ролей акторами «Театру на Жуках» думки філолога і священика о.Віктора Маринчака втілились в образи та стали живими і яскравими.
В проекті «Метанойя» ви разом з о. Віктором Маринчаком розмірковуєте про складні речі простими словами. Повість “Сторонній” Камю, як будь-який філософський твір, досить непростий і може бути прочитаний по-різному. Який основний меседж фільму, на чому основний акцент?
– На нашу думку повість «Сторонній» А.Камю сьогодні дуже актуальна. Вона була написана під час Другої світової війни у 1942 році в окупованій Франції. Автор тоді поставив чимало питань, які наразі стоять перед нами. Це ілюстрація ідей екзистенціалізму. Герой твору Мерсо абсолютно чужий у фарисейському суспільстві, де все просякнуте фальшю та лицемірством. Він сповідує принцип абсолютної свободи і згідний померти за правду. Не випадково сам Камю казав, що «це єдиний Христос, якого ми заслуговуємо». Наш головний експерт філолог і священик о.Віктор Маринчак стає, по суті, адвокатом вбивці. Непривабливий і внутрішньо спустошений Мерсо дозволяє нам подивитись на себе в дзеркало та поставити перед собою вічні питання, на які кожен з нас повинен гідно відповісти.
Прем’єра фільму в філармонії – незвичайне рішення. Чи музика відіграє якусь певну роль у циклі фільмів “Метанойя”?
– Безумовно, музика є однією із граней розкриття сюжету. В циклі «Метанойя» ми аналізуємо та інтерпретуємо класичні літературні твори. Фільм «Сторонній» не є виключенням. Але ми не випадково вирішили зробити прем’єру саме в філармонії, бо мені здається, що поєднання музики у виконанні симфонічного оркестру з демонстрацією кіно більш точно дає можливість глядачу зануритися в свої рефлексії. Сучасна людина живе в гібридному світі, тому її переживання через різні жанри мистецтва сприяють повноті переосмислення драми. Музика – є не просто формою часу, а виразом певних сенсів, яким проникнутий твір Камю і про що дуже цікаво у фільмі розповідає філолог та священик о.Віктор Маринчак.
«Музика – ритм самого життя», Музика – відкриває шлях до екстазу, який дозволяє забути про світ, в якому ми живемо». Дивно, але ці тези належать А.Камю – головному фігурантові кінодійства, що відбудеться 22 вересня. Бунтар, долавший внутрішню абсурдність існування людини, у відношенні до музики був ледь що не романтиком: «Та музика, що дозволить здобути насолоду, стане Музикою Мрії, яка подолає будь-яку розсудливість та будь-який аналіз». Музичний контент вечора включатиме твори Бетховена, Вагнера, Рахманінова та Скорика. Це наш подарунок місту, тому вхід вільний. Не пропустіть! Субота, о 18.30. Разом інтелектуальне кіно і музика мрії.